Mavi Anemon Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır: Saç, Cilt ve Göz Çevresi

Mavi Anemon Yağı 103 aktif madde içerir. Çok etkili antioksidanlar, vitaminler ve kimyasal bileşenler barındırır. Çok eski yıllardan beri güzellik amacıyla kullanılmaktadır, mavi anemon bitkisinden damıtma yöntemiyle elde edilen şeffaf renkli güzel kokulu bir yağdır. 

Mavi Anemon etkili bileşenler ve kimyasallarla insan sağlığından bakımına kadar etkilidir. Uzun yıllardır dermatolojik amaçlar içinde kullanılmaktadır. Son dönemlerde birçok kozmetik üründe ana bileşenler arasında mavi anemon yağı bulunmaktadır. 

Mavi Anemon Yağı Faydaları Nelerdir?

Kas Kalitesini Arttırır

Mavi Anemon Yağı,  antispazmodik ve kasları gevşetici bir madde olarak işlev görmektedir. Spazmları ve kasılmaları önleme de önemli bir görev oynar. Bu durum sayesinde ağrıları büyük oranda azaltabilir, kasların hızlıca gevşemesini sağlar. Vücudun doğal dengesini değiştirmeden çalışan bir maddedir. Tüm bunlarla beraber yağdaki bileşikler kasların sağlıklı v kaliteli bir işlev görmesine de yardımcı olur.

Mavi Anemon Yağı & Solunum Yolları

Mukus açıcı özelliği bulunan bu yağın boğaz ve burun gibi üst solunum yollarındaki enfeksiyonları temizle de yardımcı olduğu da bilinmektedir. Balgam ve mukusun gelişmesi, solunum yollarını etkileyerek bazı hastalıklara yol açabilir. Mavi anemon yağının doğrudan solunması, hava akışı sağlaması bu sorunların hızlıca giderilmesine yardımcı olur.

Mavi Anemon & Bakteriler

Antiseptik bir özellikte taşıyan mavi anemon antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. Bu yağdaki özellikler, zararlı virüsler dahil olmak üzere mantar enfeksiyonlarına karşı da etkilidir. Yara gibi kesikleri tedavi etmekte de kullanılabilir.

Mavi Anemon Yağı & Zihinsel Rahatlama

Beyin ile kan bariyerini onardığı kanıtlana mavi anemon yağı, beynin sinirsel sistemini ani bir şekilde uyararak hafızanın gelişmesine yardımcı olduğu görülmüştür.  Kaygı, stres ve diğer olumsuz durumları kokusu ile ortadan kaldırdığı da gözlemlenmiştir. Beynin daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

Mavi Anemon Yağı & Kan Dolaşımı

İçeriğinde bulunan kimyasallar kan dolaşımını mükemmel bir şekilde düzenler. Bu düzenlenen kan dolaşımı, hücrelere gerekli olan oksijeni temin eder ve olası bir kronik sağlık problemini azaltmaya yardımcı olur.

Mavi Anemon Yağı Cilde Faydaları

Özellikle yaş alma ile ortaya çıkan kırışıklıkların azalması ve belirtilerin giderilmesinde oldukça yardımcı olan mavi anemon yağı, cilde elastikiyet kazandırır. Daha genç ve canlı bir görünüm sağlayan bu yağ, cildi nemlendirir ve güneşin zararlı etkilerinden oluşan sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Akne, Sivilceler & Mavi Anemon

Antibakteriyel özelliği sivilce ve akne oluşumunu önler. Oluşmuş izlerin azalmasına yardımcı olur. Önemli düzeylerdeki iyileştirici özellikleriyle çatlak, yanık ve bazı cilt döküntülerini iyileştirebilir.

Yaş Alma Belirtileri

Cildin erken dönemde yaşlanmasını yavaşlatan mavi anemon yağı, ciltte bulunan hücrelerin oksidasyon geçirmesini önler. Küçük çaplı gözeneklerin ve ince çizgilerin yok olmasında önemli bir rol oynar. 

Cildin Elastikiyetini Arttırır

Mavi anemondaki vitamin mineral ve bileşenler, cildin elastikiyetini sürdürebilmesi için öneme sahiptir. Ciltteki elastin ve kolajen proteinin üretilmesine de yardımcı olur. 

Mavi Anemon Yağının Saça Faydaları

Saç dökülmesini yavaşlatarak, yıpranan saçları canlandırır ve saç folikülerini besler. Mavi anemon yağının düzenli olarak saçlara uygulanması saç uzamasını da hızlandırabilir. Saç derisini doğal bir şekilde nemlendirmesi, kepek oluşumunu da önler. 

Mavi Anemon Yağı Kullanımı

Mavi anemon 5 damlayı geçmeyecek şekilde yüzünüze sürülebilir. Lekelere, akne ve sivilcelere hatta yaş alma belirtilerine de sürülebilir. Mavi anemonun göz altındaki kahverengi halka ve kırışıklıklara iyi gediği de söylenmektedir. Bir pamuk yardımı ile göz altınıza uygulayabilirsiniz.

Mavi Anemon Yağının Zararları

Faydası oldukça fazla olan bu yağın zararı yok mudur? Genel bilinen yan etkileri yok denecek kadar azdır. Cilde ya da sürüldüğü bölgeye hafif yakıcı bir etki gösteren bu yağ eğer alerjik bir cilde sahip değilseniz bir yan etki göstermez. Ancak alerjik bir cildiniz varsa kullanmadan önce doktora danışmanız gerekmektedir.

Mikroplardan Kurtulun: Uçucu Antiviral Yağlar

Doğal bakımların yanında uçucu yağlar antibakteriyel ve antiviral özellikler içermektedir. Çok sayıda uçucu yağ antiviral etkiye sahip. Virüslerle mücadele de etki sağlayan ve grip ya a soğuk algınlığı semptom etkili olan uçucu yağlar nedir, sizler için bir araya getirdik. 

Uçucu yağların laboratuvarda kanıtlanmış bir “antibakteriyel” etkisi vardır. Soğuk algınlığı veya basit solunum yolu virüsleri dünya çağında en yaygın bulaşıcı hastalıktır. Bu hastalıklarla savaşmak için bitkileri de uçucu yağları da kullanabilirsiniz.

Havadaki Mikropları Temizler

Aynı zamanda uçucu yağlar havadaki mikropları temizleyerek hastaların iyileşmesine ve mikropların yayılmasına da engel olur. Modern çağda bitkilerin içerdiği uçucu yağlar, damıtma yöntemi elde edilip parfüm ve ilaç amaçlı da kullanılmaya başlamıştır. 1920’den sonra aromaterapinin keşfedilmesi ve yaygınlaşmasıyla beraber bitkilerden elde edilen uçucu yağlar ve hidrosoller Fransa, Almanya ve İngiltere başta olmaz üzere dünyaya yayıldı.

Uçucu Yağların Kullanımı

Anadolu insanının geleneksel tedavilerinde de bu yöntem aslında “aromaterapi” olarak anılmasa da kullanılır. Solunum yolu enfeksiyonlarında kaynar suya kekik veya nane yağı damlatmak ve buharını kullanmak en çok yapılanlardan. 

Saf Uçucu Yağın Önemi

Odanıza koyduğunuz su dolu kaba ya da buhurdanlığa birkaç damla okaliptus, nane, lavanta ve kekik yağı gibi doğal yağları damlatmak kolay. Kekik mikrop öldürücü etkisi en yüksek olan bitkilerden bir tanesi, ağır ve sert kokusunun yanında faydalarını da görmezden gelmemelisiniz, bu yüzden kullanırken az damlatmalısınız. Buhurdanlıktan yayılan aroma yağı günde yarım saat teneffüs etmeniz yeterlidir.

Aromaterapi, tedavi ve diğer faydalar için aradığınız tüm doğal yağlar işte burada! Havadaki mikropları temizleyen ve cilt bakımınız içinde kullanabileceğiniz doğal yağların faydaları saymakla bitmez.

Fitoterapi & Bitkisel Ürünler: Bitkisel Fitoterapi Nedir?

Dilimize bitkisel tedavi olarak çevirebileceğimiz Fitoterapi bilinen eski bilimlerdendir. Tamamlayıcı destekleyici bir tedavi şeklidir. Tedavi şeklinde bitkilerden veya bitkilerin belirli bir kısmından yararlanılabilir. Bu yararlanan bitkiler tıbbi çaylar, krem, ilaçlar, şuruplar, drajeler şeklinde tüketilebilir. Bitkiler fotosentezden dolayı içerisinde karbonhidratlar, protein, lipid, vitamin ve mineraller gibi önemli besin öğeleri içerir. a

Tıbbın birçok dalı ve eczacılık sektörü bu alan sayesinde gelişmiştir. Fitoterapinin temel koşulu standardizasyondur, yani bitkinin uygun koşullarda toplanmış ve hazırlanmış olarak kullanıma sunulmasıdır. Başka etken maddeler, kalıntılar yarar sağlamak isterken vücudumuza zarar da verebilir. 

Fitoterapi de Kullanılan Bitkiler

Sarı Kantaron: Uzun süreli kullanımda antidepresan etkisi gösterebilen sarı kantaron; uyku problemleriniz için yardımcı etki gösterebilir.

Yaban Mersini: İdrar yolları enfeksiyonuna iyi gelen yaban mersini, göz kuruluğu ve enfeksiyonlarına karşı da koruyucudur. Antioksidan özelliği de bulunan yaban mersini kan kolestrolünde de etkilidir.

Kuşburnu: Fenolik bileşenlerden dolayı antioksidan özellik gösteren kuşburnu obezite ve diyabet gibi rahatsızlıklarda olumlu etkiler gösterebilir. En zengin C vitamini kaynaklarından biridir.

Rezene: Maydanozgiller familyasından olan rezene, çay yapılarak tüketilir. Tohumları da gaz giderici olarak kullanılır ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Zengin A vitamini içerdiği için göz kusurlarının oluşmasını da engelleyebilir. İçeriğindeki bir diğer vitamin olan C vitamini sayesinde üst solunum yolları hastalıklarında da kullanılır.

Yeşil Çay: AGCG sayesinde yağ yakımın da olumlu etkisi bulunur, alınan kateşin total ve karın yağlanmasında düşüş sağlar. Kafein içerdiği için uyarıcı bit etki gösterir. 

Fitoterapi Tedavileri

Tedavi, bitkinin birçok formunda yapılabilir; çay, uçucu yağ gibi. Bitkisel tedaviler belirli hastalığa göre lullanılan ilaca yardımcı olabilir, rahatlatıcı etki yaratabilir. Eğer bit hastalıktan dolayı kullanılıyorsa mutlaka doktora danışılmalıır. Danışıldıktan sonra kullanılan tedavi türleri, olumlu yanıtlar verebilir.