Mikroplardan Kurtulun: Uçucu Antiviral Yağlar

Doğal bakımların yanında uçucu yağlar antibakteriyel ve antiviral özellikler içermektedir. Çok sayıda uçucu yağ antiviral etkiye sahip. Virüslerle mücadele de etki sağlayan ve grip ya a soğuk algınlığı semptom etkili olan uçucu yağlar nedir, sizler için bir araya getirdik. 

Uçucu yağların laboratuvarda kanıtlanmış bir “antibakteriyel” etkisi vardır. Soğuk algınlığı veya basit solunum yolu virüsleri dünya çağında en yaygın bulaşıcı hastalıktır. Bu hastalıklarla savaşmak için bitkileri de uçucu yağları da kullanabilirsiniz.

Havadaki Mikropları Temizler

Aynı zamanda uçucu yağlar havadaki mikropları temizleyerek hastaların iyileşmesine ve mikropların yayılmasına da engel olur. Modern çağda bitkilerin içerdiği uçucu yağlar, damıtma yöntemi elde edilip parfüm ve ilaç amaçlı da kullanılmaya başlamıştır. 1920’den sonra aromaterapinin keşfedilmesi ve yaygınlaşmasıyla beraber bitkilerden elde edilen uçucu yağlar ve hidrosoller Fransa, Almanya ve İngiltere başta olmaz üzere dünyaya yayıldı.

Uçucu Yağların Kullanımı

Anadolu insanının geleneksel tedavilerinde de bu yöntem aslında “aromaterapi” olarak anılmasa da kullanılır. Solunum yolu enfeksiyonlarında kaynar suya kekik veya nane yağı damlatmak ve buharını kullanmak en çok yapılanlardan. 

Saf Uçucu Yağın Önemi

Odanıza koyduğunuz su dolu kaba ya da buhurdanlığa birkaç damla okaliptus, nane, lavanta ve kekik yağı gibi doğal yağları damlatmak kolay. Kekik mikrop öldürücü etkisi en yüksek olan bitkilerden bir tanesi, ağır ve sert kokusunun yanında faydalarını da görmezden gelmemelisiniz, bu yüzden kullanırken az damlatmalısınız. Buhurdanlıktan yayılan aroma yağı günde yarım saat teneffüs etmeniz yeterlidir.

Aromaterapi, tedavi ve diğer faydalar için aradığınız tüm doğal yağlar işte burada! Havadaki mikropları temizleyen ve cilt bakımınız içinde kullanabileceğiniz doğal yağların faydaları saymakla bitmez.

Fitoterapi & Bitkisel Ürünler: Bitkisel Fitoterapi Nedir?

Dilimize bitkisel tedavi olarak çevirebileceğimiz Fitoterapi bilinen eski bilimlerdendir. Tamamlayıcı destekleyici bir tedavi şeklidir. Tedavi şeklinde bitkilerden veya bitkilerin belirli bir kısmından yararlanılabilir. Bu yararlanan bitkiler tıbbi çaylar, krem, ilaçlar, şuruplar, drajeler şeklinde tüketilebilir. Bitkiler fotosentezden dolayı içerisinde karbonhidratlar, protein, lipid, vitamin ve mineraller gibi önemli besin öğeleri içerir. a

Tıbbın birçok dalı ve eczacılık sektörü bu alan sayesinde gelişmiştir. Fitoterapinin temel koşulu standardizasyondur, yani bitkinin uygun koşullarda toplanmış ve hazırlanmış olarak kullanıma sunulmasıdır. Başka etken maddeler, kalıntılar yarar sağlamak isterken vücudumuza zarar da verebilir. 

Fitoterapi de Kullanılan Bitkiler

Sarı Kantaron: Uzun süreli kullanımda antidepresan etkisi gösterebilen sarı kantaron; uyku problemleriniz için yardımcı etki gösterebilir.

Yaban Mersini: İdrar yolları enfeksiyonuna iyi gelen yaban mersini, göz kuruluğu ve enfeksiyonlarına karşı da koruyucudur. Antioksidan özelliği de bulunan yaban mersini kan kolestrolünde de etkilidir.

Kuşburnu: Fenolik bileşenlerden dolayı antioksidan özellik gösteren kuşburnu obezite ve diyabet gibi rahatsızlıklarda olumlu etkiler gösterebilir. En zengin C vitamini kaynaklarından biridir.

Rezene: Maydanozgiller familyasından olan rezene, çay yapılarak tüketilir. Tohumları da gaz giderici olarak kullanılır ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Zengin A vitamini içerdiği için göz kusurlarının oluşmasını da engelleyebilir. İçeriğindeki bir diğer vitamin olan C vitamini sayesinde üst solunum yolları hastalıklarında da kullanılır.

Yeşil Çay: AGCG sayesinde yağ yakımın da olumlu etkisi bulunur, alınan kateşin total ve karın yağlanmasında düşüş sağlar. Kafein içerdiği için uyarıcı bit etki gösterir. 

Fitoterapi Tedavileri

Tedavi, bitkinin birçok formunda yapılabilir; çay, uçucu yağ gibi. Bitkisel tedaviler belirli hastalığa göre lullanılan ilaca yardımcı olabilir, rahatlatıcı etki yaratabilir. Eğer bit hastalıktan dolayı kullanılıyorsa mutlaka doktora danışılmalıır. Danışıldıktan sonra kullanılan tedavi türleri, olumlu yanıtlar verebilir.