Mikroplardan Kurtulun: Uçucu Antiviral Yağlar

Doğal bakımların yanında uçucu yağlar antibakteriyel ve antiviral özellikler içermektedir. Çok sayıda uçucu yağ antiviral etkiye sahip. Virüslerle mücadele de etki sağlayan ve grip ya a soğuk algınlığı semptom etkili olan uçucu yağlar nedir, sizler için bir araya getirdik. 

Uçucu yağların laboratuvarda kanıtlanmış bir “antibakteriyel” etkisi vardır. Soğuk algınlığı veya basit solunum yolu virüsleri dünya çağında en yaygın bulaşıcı hastalıktır. Bu hastalıklarla savaşmak için bitkileri de uçucu yağları da kullanabilirsiniz.

Havadaki Mikropları Temizler

Aynı zamanda uçucu yağlar havadaki mikropları temizleyerek hastaların iyileşmesine ve mikropların yayılmasına da engel olur. Modern çağda bitkilerin içerdiği uçucu yağlar, damıtma yöntemi elde edilip parfüm ve ilaç amaçlı da kullanılmaya başlamıştır. 1920’den sonra aromaterapinin keşfedilmesi ve yaygınlaşmasıyla beraber bitkilerden elde edilen uçucu yağlar ve hidrosoller Fransa, Almanya ve İngiltere başta olmaz üzere dünyaya yayıldı.

Uçucu Yağların Kullanımı

Anadolu insanının geleneksel tedavilerinde de bu yöntem aslında “aromaterapi” olarak anılmasa da kullanılır. Solunum yolu enfeksiyonlarında kaynar suya kekik veya nane yağı damlatmak ve buharını kullanmak en çok yapılanlardan. 

Saf Uçucu Yağın Önemi

Odanıza koyduğunuz su dolu kaba ya da buhurdanlığa birkaç damla okaliptus, nane, lavanta ve kekik yağı gibi doğal yağları damlatmak kolay. Kekik mikrop öldürücü etkisi en yüksek olan bitkilerden bir tanesi, ağır ve sert kokusunun yanında faydalarını da görmezden gelmemelisiniz, bu yüzden kullanırken az damlatmalısınız. Buhurdanlıktan yayılan aroma yağı günde yarım saat teneffüs etmeniz yeterlidir.

Aromaterapi, tedavi ve diğer faydalar için aradığınız tüm doğal yağlar işte burada! Havadaki mikropları temizleyen ve cilt bakımınız içinde kullanabileceğiniz doğal yağların faydaları saymakla bitmez.